Çok Daha Hızlı, Çok Daha Performanslı, TKT'nin Yeni TDOT Plotteri…

> Çok Daha Hızlı, Çok Daha Performanslı, TKT'nin Yeni TDOT Plotteri…
Çok Daha Hızlı, Çok Daha Performanslı, TKT'nin Yeni TDOT Plotteri…
 
Özbilim ve Mektaş Makina TKT'nin yeni TDOT plotterinin tanıtımı 15 Şubat 2019 tarihinde Elit World Europa Hotel’de yapıldı.
 
Türk tekstil imalatçılarını dünyanın en iyi teknolojileri ile tanıştıran Özbilim ve Mektaş Makina, dünya tekstil devlerinin de tercihi olan teknolojik yeniliklerini müşterileriyle paylaştı. Dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen TDOT’ın şaşırtıcı olanakları ve TKT’nin yeni orijinal mürekkep setlerinin tanıtımının yapıldığı 15 Şubat tarihli organizasyonda TKT’nin CEO’su Toni Balsells da davetlilere bir sunum yaptı. Organizasyonda tanıtımı yapılan yenilikler ve ekipmanlarla ilgili sorularımıza şirketten verilen yanıtlar, tüm tekstil camiasını TKT’nin yenilikleriyle tanıştıracak. 
 
TKT'nin yeni modeli TDOT bir önceki modeline göre getirdiği yenilikler nelerdir?
Pek çok yenilik var fakat %15’e varan hız artışı bunların içinde kullanıcıların en çok dikkatini çeken yeniliklerden biri. Toplam performansını artırmak için hız tabii ki önemli bir unsur, fakat çizim süresinin öncesi ve sonrasını da hesaba katmak gerekiyor. Toplam kullanım süresi makinaya işlerin gönderilmeye başlandığı andan başlar ve bitmiş işlerden istenilen işi bulup çıkarma ile sona erer. Bu süreç içerisinde TDOT yenilikçi ergonomik tasarımı, kulanım kolaylığı ve kullanıcı dostu fonksiyonel arayüzü ile toplam performansı maksimum seviyede yakalıyor.
Yeni özelliklerden bazıları:
Otomatik yatay kesim bıçağı, 
Tüp kumaş pastalları için dikey kesim bıçakları, 
Kağıt enini ve pozisyonunu algılayan ve başlangıç noktasını otomatik olarak belirlenmesini sağlayan kağıt sensörleri
Kartuş mürekkep seviyelerini kontrol ederek mürekkep optimizasyonu sağlayan Optink® sistemi,
Çizim yapılacak kağıdın gramajının RFID sistemi ile otomatik olarak tanıtılmasını sağlayan yeni nesil fren sistemi
Çift kağıt rulosu kullanabilme, 
USB 3.0 ile direkt veya paylaşımlı, ya da Otomatik DHCP ile ağ üzerinde IP adresi ile kullanım özelliği olarak sıralanabilir.
Kullanıcı deneyimi ön planda tutularak hazırlanmış yeni firmware (makina yazılımı) sayesinde kullanıcılar genelde teknik bilgi gerektiren makina ayarlarını hızlı ve basit bir şekilde interaktif olarak yapabilecek. Örneğin bir çizicide ölçü kalibrasyonu ortalama 18-20 adımda yapılan, genellikle de teknik destek gerektiren bir işlem iken; TDOT operatörleri bilgisayarlarına bile gitmeden makinanın başında 7 adımda bu işlemi hızlı bir şekilde tamamlayabilecekler. 
 
Bu yenilikler kullanıcıya ne gibi avantajlar sağlayacak?
Tüm bu özelliklerin genel amacı:
Çizim kalitesinden ödün vermeden performansı artırmak,
Gelişmiş otomatik kontroller ve yazılım sayesinde tüm kullanım maliyeti unsurlarını minimumda tutmak,
İnsan ve makine arasındaki etkileşimi mümkün olduğunca doğal ve etkin kılmak, 
Kullanım hatalarını ve bunlardan dolayı oluşan malzeme ve zaman kaybını ortadan kaldırmaktır.
Örneğin; DOT ve TDOT, tansiyon çubuğu kullanmayan yenilikçi kağıt besleme sistemi tasarımı sayesinde çok düşük gramajlı kağıt türlerine de sorunsuz çizim yapabilmektedir. Tansiyon çubuğu kullanan çizicilerde genellikle 70 gr/m² kağıt kullanılırken, TDOT 20 gr/m² kağıda da çizim yapabilir. Kağıdın kilo ile alındığını göz önünde bulundurursak, bu aynı kağıt maliyet ile en az 2 kat daha fazla çıktı alınabilmesine olanak sağlar.
 
 
Eski DOT modeli kullananlar yenisi ile değiştirmeli mi? Yoksa bu modeli revize ederek yeni modeldeki özellikler ilave edilebilir mi? 
DOT'un en çarpıcı özelliği de aslında budur. En başından beri Retrofit (iyileştirme) mantığı ile tasarlanmış bir ürün olduğundan, TDOT ile gelen yeni özelliklerin tümü mevcut DOT modellerine de uygulanabilir olarak tasarlandı. Uygun upgrade paketleri ve seçenekleri ile bu özelliklerin tümünü dileyen DOT kullanıcılarına da sunabileceğiz. Şu anda proje, tasarım veya deneme aşamasında olan daha pek çok çarpıcı opsiyon ve özellikler önümüzdeki dönemlerde de tüm makinalara uygulanabilir olarak çıkmaya devam edecek.
 

En çok okunan

Şehirli Stilin Öncüsü
Şehirli Stilin Öncüsü
NetWork İlkbahar/Yaz 2019 erkek koleksiyonu stil sahibi erkekler için modern ve güçlü tasarımlar sunuyor. İnovatif ürünlerden, bir erkeğin gardırobunun tamamlayıcısı basic parçalara kadar geniş ürün seçkisiyle baharı karşılıyor.
Kadının Stil Sahibi Jean Görünümü
Kadının Stil Sahibi Jean Görünümü
Özgürlüğün jeanleri Colin’s imzası taşıyor. Colin’s Kadın 2019 İlkbahar-Yaz Jeans Koleksiyonu mağazalarda…
Her Yüz Almandan On Tanesini Türk Konfeksiyon Sektörü Giydiriyor
Her Yüz Almandan On Tanesini Türk Konfeksiyon Sektörü Giydiriyor
Türkiye’ye 2018 yılında 17,6 milyar dolarlık döviz kazandıran Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yüzde 10’luk pazar payına sahip olduğu Almanya’daki konumunu güçlendirmek için harekete geçti.
Yeni Mevsime Romantik Bir Karşılama
Yeni Mevsime Romantik Bir Karşılama
Machka 2019 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu, yeni mevsimin romantik silüetlerini yumuşak geçişli tavrıyla yeniden yorumluyor. Machka kadınına atıfta bulunan koleksiyon parçaları, bu kez naif olduğu kadar güçlü tarafını ortaya çıkararak abartıdan uzak bir seçki sunuyor.
Fransa’da Türk Modası Rüzgârı Esti
Fransa’da Türk Modası Rüzgârı Esti
Türkiye’ye yıllık 18 milyar dolara yaklaşan döviz kazandıran Türk Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektörü, Paris’te Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı'nda Türk modası rüzgârı estirdi.
Hazırgiyim ve Tekstil Sektörleri 15,6 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Veriyor
Hazırgiyim ve Tekstil Sektörleri 15,6 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Veriyor
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Türkiye’ye 2018 yılında 26 milyar dolar ihracat geliri kazandıran Hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin, 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek, Türkiye’nin dış ticaret açığının büyümesine engel olduğunu, bu iki sektörün Türkiye’de uzun yıllar yaşamaya devam edeceğini söyledi.
Accumark Tasarımdan Üretime Tüm Veriyi Entegre Ediyor
Accumark Tasarımdan Üretime Tüm Veriyi Entegre Ediyor
Gerber, AccuMark® 12 Sürümü ile süreç hızlarını arttırma ve kullanımda kişiselleştirme yeniliğini getiriyor.
Hyosung, Yeni Markasını Dünya Vitrinine Çıkarıyor
Hyosung, Yeni Markasını Dünya Vitrinine Çıkarıyor
Dünyanın en büyük spandex/elastan üreticisi HYOSUNG, creora® için yeni reklamlar, internet sitesi, etiketler ve diğer satış araçlarını içeren yeni bir birleştirilmiş dünya tanıtım kampanyası başlattı.