Çevre ve Gelecek Bilinciyle Hareket Ediyor, Eco Effect Makineler Üretiyoruz

> Çevre ve Gelecek Bilinciyle Hareket Ediyor, Eco Effect Makineler Üretiyoruz
Tekstil sektörü artık dünyaya saygılı, sürdürülebilirlik hedefine sadık imalat biçimlerini benimsiyor. Türkiye’de de çevreci yaklaşım benimsenmiş tekstil işletmelerinin sayısı günden güne artıyor.
 
Tekstil sektörümüz, global tekstilde lider ülkelere entegre bir biçimde gelişimini sürdürürken, ortaya çıkan teknolojik ihtiyaçları artık kendi bünyesinden karşılayabiliyor. Yerli üretime modern çözümler sunma noktasında Çelikhan Makine’nin yenilikçi ve değişen teknolojiye uyum sağlayan makineleri öne çıkıyor. Denim imalatçıları için hazırladığı, sürdürülebilir imalat anlayışını destekleyen patentli makineleriyle Çelikhan Yıkama Makineleri, adını yurtiçi ve yurtdışındaki pazarlarda günden güne daha fazla duyuruyor. Yurtiçindeki denim imalatçılarının üretim sürecine kalite getiren, yurtdışında da “Türk Malı” algısına güven katan şirketin faaliyetleri hakkında Çelikhan Yıkama Makineleri Sahibi Sayın Abdullah Gök ile okuyucularımız için kapsamlı bir röportaj hazırladık.
 
Bildiğimiz kadarıyla 1992 yılında Gök Tekstil ismiyle denim üretimi alanında faaliyete başladınız.  Sonrasında makine sektörüne geçişiniz nasıl oldu? Bu alanda nasıl bir ihtiyaç olduğunu gördünüz?
1992 yılında Denim üretimi olarak kurulan Gök Tekstil firmamız sektörün ihtiyaç duyduğu teknolojik ve yenilikçi makinaların üretiminin yeterli seviyede olmadığını fark edince 2000 yılında Denim yıkama ve kurutma  makinaları konusunda  üretime başladı.  Gelen yurtiçi ve yurtdışı  talepler doğrultusunda müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşlerle de sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya ve gelişmeye devam ettik.
 
Çelikhan Yıkama Makine’nin kuruluşundan ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?
2000 yılında kurulan firmamız tekstil aksesuarları, düğme makineleri, tekstil yıkama makineleri, tekstil kurutma makineleri, tekstil ozon makineleri,  rulo kılçık makineleri , metal düğme montaj makineleri gibi tekstil makineleri üretimi konusunda çeşitliliğe sahiptir.
Çelikhan Yıkama Makineleri bünyesinde kendimizi geliştirmeye devam ederken faaliyet alanlarımızı da bu sektör doğrultusunda büyütmekteyiz.
 
Tekstil, Türkiye’nin en güçlü sektörlerinin başında geliyor. Tekstil makineleri alanında Türkiye’nin nasıl bir konumu bulunuyor?
Tekstil ve tekstil makineleri  üretimi Türkiye ekonomisinin ihracatta önemli bir kısmını oluşturmaktadır. . Yıllar içinde gelişim gösteren Türk tekstil makineleri sektörü, tekstil imalatçısının elinin güçlendirilmesinde önemli roller üstleniyor.
Her geçen gün  büyüyerek Dünya pazarından pay almaya devam eden tekstil makineleri üretimi pandemi sürecinde de bir çok ülkenin aksine hız kesmeden makine alım-satımına devam etti ve ekonomiye bu zorlu koşullarda bile büyük kazançlar sağladı. 
Türkiye’nin coğrafi konumu sayesinde teslimat olanakları da diğer birçok ülkenin bir adım ilerisinde olmamızı sağlıyor. Biz de Çelikhan Yıkama Makineleri olarak Türkiye ekonomisinin can suyu olmayı sürdüren bu sektörde adımızı diğer ülkelere duyurabilmenin haklı gururunu yaşamaktayız.
 
Çelikhan Makine olarak ürünlerinizi hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz? İhracat alanındaki çalışmalarınız, hedefleriniz ve stratejileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Güney Asya ülkelerinden Bangladesh ve Pakistan, Uzakdoğu ülkelerinden de Çin aktif olarak ihracatımızı devam ettirdiğimiz ülkeler arasındadır. Zaten bu ülkeler tekstil ürünleri ve hazır giyim konusunda dünya çapında adını duyurmuş ülkeler arasındadır.
Bu ülkeler haricinde coğrafi konumu ve ekonomik yapısı ile Afrika'nın dünyaya açılan kapısı olmaya devam eden Fas için de ihracatımız hız kesmeden devam etmektedir.
Ürettiğimiz makinelerin kalitesine ve farklılığına güvenerek büyümeye devam ettiğimiz bu sektörde müşteriler için yeni değerler yaratarak rekabeti safdışı bırakan yöntemlerle yolumuza devam etmek uzun süreli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Müşterilerimizi iyi anlamayı ve  yenilikçiliğe açık olmayı ilke edinerek çıktığımız bu yolda yıllardır deneyimlediğimiz tecrübeyle makinelerimizi her geçen gün geliştiriyoruz ve  pazar sınırlılıklarına radikal çözüm önerileri sunmaya devam ediyoruz.
 
Ürünlerinizi daha çok ne tür firmalar tercih ediyor? Yurt içi ve yurt dışı müşteri talepleri nasıl farklılık gösteriyor?
Genelde denim üreticileri ve parça boya yapan firmalar tarafından tercih ediliyoruz.
Bu firmaların arasında adını sektörde duyuran köklü firmalar da mevcuttur. Yenilikçi ve değişen teknolojik yapıya uyum sağlayabilen makineler üretebilmemiz bu tür firmalarla birlikte büyümeye devam etmemizi ve müşteri portföyümüzü genişletmemizi sağlayan unsurlar arasındadır.
Artan piyasa koşullarının tüm dünyayı etkilemesi üzerine fahiş fiyatlardan kaçınan müşterilerin, doğru ürün-doğru fiyat garantisini bulabildiği firmalardan biri olmamız yurtiçi ve yurtdışı müşteriler için ortak buluşma noktası olmaktadır.
 
Çelikhan Makine’nin ürünlerinin ortaya koyduğu en önemli farklılıklar nedir? Sektörünüzde nasıl bir fark yaratıyorsunuz?
Bizim üretimini yaptığımız, patenti bize ait olan ve dünyada sadece bizde olan  taş  kullanmadan taş  efekti veren eco effect  makinalar üretiyoruz .
Parça boya makinalarında ise  1kg ürün için 3-4 lt su ile boyama yapan ve 200 - 250 kg ürün boyayan makinalar üretmekteyiz.
Sektörde ürün çeşitliliği ve yenilikçi yapımızın yanı sıra özellikle yurtdışı müşterilerimizin tercih sebeplerinden olan şeffaflık ve izlenebilirlik kurallarına uygun hareket etmemiz tercih edilme sebeplerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda üretim süreçlerinde de dikkat ettiğimiz kaliteli hizmet anlayışı, kişisel gizlilik ve güvenlik,  gönderim süreci ve satış sonrası hizmetlere verdiğimiz önemle devam ediyor. Bizi sektörde bir adım öne taşıyan bu faktörler geleceğe güvenle bakan sürdürülebilir bir yolculuğunun temel yapı taşlarını oluşturuyor.
 
Tekstilde yıkama süreçleri, sürdürülebilirlik konusundaki bilincin artmasıyla birlikte daha fazla önem kazandı. Bu noktada daha sürdürülebilir bir üretim gerçekleştirmek adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Çevre ve gelecek bilinciyle hareket eden firmamız daha temiz bir çevre için taş kullanılmayan,  daha az su tüketen, daha az enerji kullanılan ve daha az atık üreten makinalarla yoluna devam etmektedir. Ar-ge sürecinde ve diğer aşamalarda da daha yaşanabilir dünya için önemli yatırımlar yapılarak eko-verimliliği artıran bu çalışmalar devam ettirilmektedir.
 
Sektörün üretim süreçlerinde daha sürdürülebilir bir noktaya gelmesi adına sizce neler yapılmalı?
Değişen dünyaya uygun olarak bizim de üretimini gerçekleştirdiğimiz sustainable ürünlerin sürekliliği sağlanmalıdır.
Sustainable ürünlerde sağladığımız müşteri memnuniyetini,  ar-ge çalışmalarımıza destek olması adına aldığımız geri dönüşlere ve taleplere gereken önemi göstermemize borçluyuz.  Özellikle yurt içinde sürdürülebilir çalışmalar için müşterilerimizin de bu konuda gereken önemi verdiğini görmek bizleri gururlandırmaktadır.
 
Türkiye’de kullanılan tekstil makinelerinin yerlileştirilmesi konusunda bir çalışma yapılıyor mu? Yerli makine kullanımı noktasında yaşanan sorunlar neler?
Fiyat performans açısından müşterilerin memnuniyetini sağlayan makine üretimleri devam ettiği sürece yerli üretim konusunda yapılan çalışmalar da destek bulacaktır.  Satış sonrası servis gibi faktörlere verilecek önemle de bu memnuniyetin sürekliliği sağlanacaktır.
Ülke kalkınmasında kendi sorumluluklarını gereğini yerine getirme çabası içinde olan firmamız gelişme potansiyeline sahip olan bu sektörün duyurulma çabasında devlet destekli fuarlara katılım göstermektedir. Yerli tekstil makineleri son zamanlarda artış gösteren inovasyonlarla ithal makinelere kafa tutmaktadır. Bu değişim ve gelişimin gösterilmesine olanak sağlayan uluslararası fuarlar sayesinde tanıtımı yapılan yerli makinelere olan güven de artarak devam etmektedir.
 
AR-GE ve inovasyon konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Şirketimiz için stratejik öneme sahip bir bölüm olan Ar-Ge, sürdürülebilir çözümler ve makinalar üretebilmemiz için en kritik araçlarımızın başında geliyor. Ar-Ge yatırımlarımız ve bu kapsamında yaptığımız çalışmalar doğrudan şirketimizin sürdürülebilirliğine hizmet ediyor. Bu amaç doğrultusunda; müşterilerimizin isteklerini baz alarak, değişen dünyaya uygun, taş kullanılmadan taş efekti veren makinalar üretiyoruz.
Az suyla çalışan parça boya makinaları yapıyoruz ve hiç su kullanmadan zemin rengi açan ozon makinaları üretiyoruz.
 
 

En çok okunan

Epa Teknoloji ITM ve Texprocess’de En Son Yenilikleri ile Boy Gösterecek
Epa Teknoloji ITM ve Texprocess’de En Son Yenilikleri ile Boy Gösterecek
Epa Teknoloji Firması Genel Müdürü Ogün Özol, ITM ve Texprocess fuarlarında sunacakları çalışmalarla ilgili dergimize özel açıklamalarda bulundu.
Best Arges Lazer, Texprocess ve ITM Fuarları’nda “En İyi”lerini Sergileyecek
Best Arges Lazer, Texprocess ve ITM Fuarları’nda “En İyi”lerini Sergileyecek
Bülent Selek: “Amacımız; Türkiye’de verdiğimiz kaliteli ürün ve servis desteğini, yurtdışında da en iyi şekilde devam ettirmektir.”
Tunca Teknik’ten Endüstriye Yerli ve Milli Çözüm
Tunca Teknik’ten Endüstriye Yerli ve Milli Çözüm
Merkezi yönetimi ve üretim tesisleri Bursa NOSAB & HOSAB’da bulunan Tunca Teknik Makine A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kamil TUNCA hayata geçirdikleri projeler hakkında kısaca bilgi verdi.
Serkon Makine En Son Yeniliklerini ITM ve Texprocess Fuarlarında Sunacak
Serkon Makine En Son Yeniliklerini ITM ve Texprocess Fuarlarında Sunacak
Serkon Makine, 14-18 Haziran 2022 ITM ve 21-24 Haziran 2022 Texprocess fuarlarında kesim, serim ve kumaş kontrol alanındaki en son yenilikleri ziyaretçilerin beğenisine sunacak.
Türkiye, Güvenilir Bir İş Ortağı Olduğunu İspatladı
Türkiye, Güvenilir Bir İş Ortağı Olduğunu İspatladı
İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), başarılı üyelerini ödüllendirirken, düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın ivmelenmesi için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.
Yenilikçi Ozon Ağartma Makinesi Wox Berlin’de Sahnedeydi
Yenilikçi Ozon Ağartma Makinesi Wox Berlin’de Sahnedeydi
Wiser Tech tarafından geliştirilen Wiser makine ailesinin ilk üyesi WOX, fütüristik tasarımı ve Wiser Wash'un yenilikçi potansiyelini ileriye taşıyan özellikleriyle Berlin’de gerçekleşen Denim Première Vision fuarında görücüye çıktı.
Çevre ve Gelecek Bilinciyle Hareket Ediyor, Eco Effect Makineler Üretiyoruz
Çevre ve Gelecek Bilinciyle Hareket Ediyor, Eco Effect Makineler Üretiyoruz
Tekstil sektörü artık dünyaya saygılı, sürdürülebilirlik hedefine sadık imalat biçimlerini benimsiyor. Türkiye’de de çevreci yaklaşım benimsenmiş tekstil işletmelerinin sayısı günden güne artıyor.
Hazır Giyim İhracatçıları Rekora Doymadı
Hazır Giyim İhracatçıları Rekora Doymadı
Bu yılın başından beri yapılan çalışmalar ve alınan önlemler neticesinde hazır giyim ihracatçılarının yüzü gülüyor. Nisan ayında 2.42 milyar dolarlık, yılın ilk dört ayında ise 7.5 milyar dolarlık ihracat yapan ihracatçılar, çifte rekora imza atmanın mutluluğunu yaşıyor.
Tekstil Sektörünün Çukurova Buluşması Tüyap Adana’da Gerçekleşecek
Tekstil Sektörünün Çukurova Buluşması Tüyap Adana’da Gerçekleşecek
İlki 2020 yılında gerçekleştirilen ve bölge tekstil sektörünün tek ihtisas fuarı olma unvanını taşıyan Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı’nın ikincisinin açılışı için son aşamaya gelindi.
Ramsey’den Yeni Nesil Takım Elbise
Ramsey’den Yeni Nesil Takım Elbise
Erkek moda markası Ramsey, 21-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonu’nda yer alan yeni nesil takım elbiseleri Performance Suit ve Sweat Suit ile erkeklere “zamanın ötesinde” bir stil sunuyor.