EGY STITCH&TEX 2024 Fuarında Türk Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Yoğun İlgi gördü

> EGY STITCH&TEX 2024 Fuarında Türk Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Yoğun İlgi gördü
Türkiye temsilciliği Lead Exhibitions tarafından organize edilen fuara, KOMİD (Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Derneği) üyesi 22 firmayla katılım sağlanarak 18-21 Ocak’ta Kahire Uluslararası Kongre Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirildi.
 
Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri için MENA bölgesinin lider fuarı olan EGY STITCH&TEX fuarı, 16 yıldan bu yana sektörün gelişimine yol göstermekte ve endüstriyel yenilikleri öne çıkarmaktadır.
 
Firmalar fuarda gördükleri yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını belirttiler
Mısır'ın 2025 Vizyonu, giyim ve konfeksiyon sektörü için yıllık ortalama %15'lik bir büyüme oranıyla 10 milyar ABD doları kazanç hedeflemektedir.
 Bu yıl Tekstil Makinaları, Konfeksiyon Makinaları, Baskı Teknolojileri, Kumaş ve İplik olarak 5 ana başlıkta konseptini duyuran fuar 6 salonda 500’ün üzerinde uluslararası markanın katılımıyla gerçekleşti. Fuara KOMİD üyesi AVTECH, DMS, EFATECH, EPA, FAYMAK, ILGAR, LGM, MALKAN, MCN, MESEL, OZON DENİM, ROBOTECH, TEMS, ULUSSAN, ÜN-TAŞ, VOLTRAN, YAZICI ve YENİCİ firmaları stantlarıyla EXTREM, ÖZBİLİM, ÖZER ve TİMTAŞ firmaları ise bayilikleriyle katılım sağladı. Fuarda stand alan Türk Konfeksiyon Otomasyon Makine imalatçısı firmalar gördükleri yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını belirttiler.
 
Markaların son teknolojileri yoğun ilgi ile karşılaştı
Fuarın ikinci günü akşamı KOMİD üyesi katılımcı firmalara fuar organizatörü firma tarafından Nil nehrinin güzel ambiyansı eşliğinde yemek verildi. Fuarı ziyarete gelen Kahire Türk Ticaret Müşaviri Hakan Atay Türk katılımcıları KOMİD Başkanı Haluk Akın ile tek tek ziyaret ederek temaslarda bulundu.
Yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği fuarda toplam 15 farklı ülkeden 500’ün üzerinde marka temsil edildi. Türkiye’den 49 firma fuarda direk yer alırken birçok firma da bayisi aracılığı ile ürünlerini sergileme imkanı buldu. Markaların son teknolojileri, inovasyon ve yenilikleri fuarda görücüye çıktı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.
 
Başta Mısır ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere Doğu, Batı ve Güney Afrika’dan da alım heyetlerini ağırlayan fuar, yüksek iş hacmiyle Türk ve uluslararası üreticileri 25 bini aşkın profesyonel ziyaretçiyle buluşturdu ve yeni networking fırsatları sundu.
 
Mısır’ın Tekstil ve Konfeksiyon makineleri ithalatında %19’luk bir artış olduğunu belirten fuar direktörü Haytham Rady; Mısır’ın nihai ürün ithalat yasağından dolayı bu rakamın artarak devam edeceği görüşünü bildirdi. Ayrıca fuarın son günü Haytham Rady; KOMİD Başkanı Haluk Akın’a fuara verdikleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi.