Fırsatlar Ülkesinin Yatırım Cazibesi Artıyor

> Fırsatlar Ülkesinin Yatırım Cazibesi Artıyor
ABD’de hazırgiyim perakende fiyatlarının 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında arttığı belirtildi. Yatırım maliyetlerinde görülen artış, fırsatlar ülkesi ABD’yi, Türk tekstilciler için çok daha cazip bir konuma getiriyor. 
 
Böylelikle ABD hazırgiyim perakende fiyatlarının üst üste 3. ayda da artış gösterdiği kaydedilmektedir. 
Kategoriler arasında çocuk giyim segmentinde ortalama perakende fiyatların yüzde 6 oranında arttığı, kız giyim segmentinde ise yüzde 3,4 oranında arttığı belirtilmektedir. 
Kadın giyim kategorisinde ise ortalama fiyatların yüzde 2,4 oranında arttığı, kadın takım elbiseler segmentinde ise yüzde 5,5 oranında artış olduğu belirtilmektedir.
Bu kategoride yer alan kadın dış giyimde yüzde 2 artış olduğu,  Kadın iç giyimde ise yüzde 0,2 artış olduğu kaydedilmektedir.


Üretim maliyetleri artarken ürün fiyatları düşüyor
Kadın elbise ve abiyelerde ise bu dönemde yüzde 1,3 oranında düşüş kaydedilmiştir.  Erkek giyim kategorisinde ise fiyatların Ocak ayında Aralık ayına göre yüzde 1,1 oranında arttığı belirtilmektedir. Erkek giyim kategorisi altında, pantolonlar ve şortlar segmentinde fiyatlar bu dönemde yüzde 5 oranında artmıştır. Erkek gömleklerde ortalama fiyatlar yüzde 0,8 oranında artarken, erkek iç giyimde yüzde 0,3 oranında artmıştır. 
Erkek takım elbiseler segmentinde ise ortalama fiyatlar bu dönemde yüzde 1 oranında düşmüştür.   
ABD ortalama giyim-kuşam perakende fiyatlarındaki artışların kısmen hammadde maliyetlerindeki artışlarla ilgili olabileceği de uzmanlar tarafından kaydedilmektedir. 
Hammadde maliyetleriyle ilgili olarak, BLS verilerine göre Suni-sentetik Elyaf Fiyat Endeksi Ocak ayında geçen aya göre yüzde 1,3 oranında artmış bulunmaktadır.
Aynı dönemde genel enflasyon ABD genelinde yüzde 0,3 oranında artmıştı.