Sanayiciler 2021’de Vergi Takviminin de Normalleşmesini Bekliyor

> Sanayiciler 2021’de Vergi Takviminin de Normalleşmesini Bekliyor
Sanayiciler 2021’de Vergi Takviminin de Normalleşmesini Bekliyor
 
Yaşanan pandemi süreci beraberinde iç tüketim ve talepte rekor seviyede gerilemeleri de getirdi. Hal böyleyken ödemelerde zorluk çeken sanayiciler, vergi ödemelerinin takvimi konusunda ekonomi yönetimine seslendi.
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada Ekim ayından itibaren başlayacak vergi ödemelerinin bir sonraki yıla, daha makul tarihlere alınmasını beklediklerini bildirdi.
Sene içinde ertelenen prim ve vergi ödemelerinin vadelerinin Ekim ayında geleceğini ifade eden Avdagiç, ertelenmiş vergi ödemeleri için Ekim ayında daha makul bir tarih belirlenmesini, hatta yeni yıla sarkıtılmasını beklediklerini söyledi. Avdagiç bu istekleri yerine gelirse, Covid-19 sürecinin son kalıntılarını temizleme imkanı bulacaklarını ve yeni yıla temiz bir sayfa ile girebileceklerini de belirtti. Şekip Avdagiç, bu senenin son iki ayını, deyim yerindeyse, ribaunt alma dönemi olarak gördüklerini de sözlerine ekledi.
 
Covid-19 mücadelesinden vazgeçemeyiz
Şekib Avdagiç, Covid-19 aşısının bulunana, hatta tüm yurtta uygulanana kadar pandemi ile mücadelenin bırakılmaması gerektiğini vurguladı.
Aşı geliştirme konusunda diğer ülkeler ile birlikte Türkiye’nin de ciddi çalışmalar içinde olduğunu belirten Avdagiç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın iki aşı çalışmasında deneme safhasında bulunulduğunu açıklaması bizi gururlandırıyor. Görünen o ki, aşı yaygınlaşana kadar da Covid-19 ile birlikte yaşama yöntemlerini arayacağız.” dedi.
Avdagiç, Türkiye’nin 2.5 ayını geride bıraktığı normalleşme sürecinde, virüsün küresel ölçekte muhtemel ikinci dalgasına karşı da gücünü artırdığını ifade ederek, pandemi aylarında iş dünyasının kayıplarını geri almasına hükümetin tam destek verdiğini söyledi.