Yeni Bir Kesici, Yeni Bir Vizyon, Yeni bir marka, “FİSER” Filiz Makine’nin Yeni Lazer Kesim Teknolojisi Görücüye Çıkıyor!

> Yeni Bir Kesici, Yeni Bir Vizyon, Yeni bir marka, “FİSER” Filiz Makine’nin Yeni Lazer Kesim Teknolojisi Görücüye Çıkıyor!
Filiz Makine, tekstil konfeksiyon sektörümüze kazandırdığı kesicilerine ek olarak “FİSER” markası altında metal kesim sektörüne de fiber lazer kesicileri ile pazardaki hakimiyetine güç katıyor.
 
Türk tekstilinin ihtiyacı olan makine teknolojisini dünya standartlarındaki üretim tesislerinde hazırlayan Filiz Makine, yerli endüstrinin gelişimine destek verirken yakaladığı ihracat başarısıyla da milli ekonomiye katkı sunuyor.
Türk tekstilini 1980’lerden beri ürettiği kalıplı kesim presleri ve bilgisayar kontrollü otomatik kesim tezgahları ile sürekli ve kaliteli bir biçimde destekleyen Filiz Makine, lazer kesim sistemlerinde yılbaşında piyasaya çıkardığı “Fiser” markasıyla dünya pazarlarında iddialı bir konuma gelmeyi hedefliyor. Filiz Makine A.Ş.’den Sefa Filiz ile yeni ürünleri, sektöre kazandırdıkları ve devam eden çalışmalarını okuyucularımız için konuştuk.
 
Şirketiniz Filiz Makine A.Ş. hakkında okuyucularımız için kısa bir bilgilendirme yapar mısınız?
Yaklaşık kırk senedir kesim preslerinin üretimini yapıyoruz. Bununda öncesine dayanan, toplamda altmış yılı bulan köklü bir geçmişimiz var.
Bu süreçte 2003 yılında bilgisayarlı kesim sistemlerinin üretimine başladık. Bunun giriş noktası metal, cam ve doğal taş olmayan diğer hammaddelerin kesimiydi. Yani bıçaklı kesim makinelerini üretmek üzere bir çalışmaya başladık. Bu konuda epey bir deneyim sahibi olduktan sonra Ocak 2021’de laser kesim sistemlerimizi sektörün kullanımına sunduk. Bu son üretimin, öncesi yedi aylık bir ar-ge sürecini içermektedir. Bu ürünle ilk başta sac krom-nikel, alüminyum, bronz ve karbon çeliği maddelerden imal plaka şeklindeki metallerin kesimi amaçlandı. Bunun yanında boru, profil şeklinde farklı ürünlerin kesimini gerçekleştirecek lazer kesim ünitelerini de üretebiliyoruz şu anda.
 
Sektöre kazandırdığınız Fiser markası ile ilgili detayları bizlerle paylaşır mısınız?
Şimdiye kadarki süreçte Filiz markası altında tekstil piyasasına sunduğumuz ürünlerden sonra yeni hazırladığımız laser sistemlerimizi, yaptığımız yenilikleri vurgulamak için “Fiser” markası adı altında piyasaya sunuyoruz. Fiser markası, Filiz markamızın ilk hecesi ve yeni ürettiğimiz kesim sistemlerinin İngilizce yazılışının ikinci hecesinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır.
Fiser markası makinelerde teknik olarak bazı farklı detaylar var. Daha önceden yaptığımız kumaş, deri ve başka sentetik malzemelerin kesimi için kullandığımız kesicilerin şase konstrüksiyonu ve şu an ürettiğimiz. Lazer kesim ünitelerinin kesici sistemleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Lazer sistemlerde kesim ışınla gerçekleştiği için konstrüksiyonun çok sağlam ve hareket ivmelerinin çok hızlı ve pürüzsüz olması gerekiyor. Bunları yapabilmek için konstrüksiyon üzerine ciddi bir AR-GE çalışması yapıldı.
Lazer sistemlerinde 1.000 Watt’tan 30.000 Watt’a kadar güç üniteli makineler üretebiliyoruz. 0.5 mm’den 50 mm kalınlığa kadar metal malzemelerin kesimi yapılabiliyor. Bütün bu değişen makine gücü fiyata etki ediyor ve müşteri isteğine göre her türlü kabiliyette makineyi hazırlayabiliyoruz. Lazer kesim ünitelerimiz, metal veya diğer hammaddelerin sac plaka büyüklüklerine göre de hazırlanabilmektedir. Bunun yanı sıra Fiser marka lazer kesim sistemlerimiz boru profil, kutu profil veya “I”, “U” şeklinde malzemelerin de kesimini yapabilme kabiliyetine sahiptir. Bunlar, bir rotary index eksenle yapılıyor. Örneğin bir boru üzerine desen çizmek için kullandığınız makinemize boru tipi malzemeyi yerleştirdiğinizde, platformun altındaki oynar sistem çeşitli açılara dönüş yaparak istediğiniz deseni işleyebiliyor. İşte o döner sisteme “rotary eksen” deniyor.
Boru profil lazerlerinin kullanım alanları da çok fazladır. Bu makinemiz üç boyutlu konstrüksiyon, mobilya, inşaattan tutun da bir stadyum kapatma, köprü yapma gibi büyük projelerin çelik konstrüksiyonlarının kesilmesinde artık vazgeçilmez unsurlar arasında yer alıyor.
 
Standart ölçülerin dışına çıkan, kullanıcı isteğine göre boyutlandırılan kesim makinelerini hazırlıyorsunuz.
Piyasada kullanılan ortalama ölçüler bellidir. Bu standart makineler zaten hazırda elimizde bulunuyor. Buna karşın diyelim ki bir inşaat firması, yapı malzemeleri firması tarzında büyük ölçekli malzemeleri kullanan firmalar, çok daha büyük kesim kabiliyetine sahip lazer kesim ünitelerini talep edebiliyor. Biz de onların isteklerine göre 50 cm ve daha yukarı ölçeğe sahip boruların kesimini gerçekleştirebilen lazer kesim sistemlerini hazırlayabiliyoruz. Bu yönde bir ürün üretme yeterliliği, bugün için ülkemizde çok az sayıda firmanın becerebileceği bir iştir.
 
Teknik servis ve müşterilerin taleplerine sunduğunuz çözümlerle ilgili de kısaca bir değerlendirme yapar mısınız?
Filiz Makine ve Fiser markamız olarak iki ana önceliğimiz var. Bunlardan birincisi; yedek parça ve satış sonrası müşteri memnuniyetine yönelik servis desteğimizdir. Üstüne basarak tekrarlamak istiyorum; müşteri memnuniyetini en ön planda tutuyoruz. Çünkü, ürettiğimiz makineler 7/24 çalışıyor ve makinenin durması, müşterimizin işinin durması anlamına gelebiliyor. Bu yüzden makinelerimizin durmaksızın çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Otomotiv, tekstil, mobilya gibi işlerin zaman kısıtlılığı içinde yetiştirilmeye çalışıldığı sektörlere makine tedariki sağlıyoruz. Bu sektörlerde makinenin bir saat dahi çalışmaması, işletme için çok ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu konuda biz altmış yıllık deneyimlerimizle, hatasız ve tam zamanlı servis desteğini müşterilerimize sunuyoruz.
İkinci önceliğimizse inovasyondur. Piyasada bu kelime çokça kullanılır ancak kimse anlamını tam olarak yaptığı işe yansıtamıyor. İnovasyon yapabilmeniz için ciddi bir üretim kültürüne sahip olmanız gerekiyor. Bu konuda iddialı bir konumda olduğumuza inanıyorum. Örneğin son Fiser marka makinelerimizi çıkarırken, çok ciddi ar-ge yatırımları yaptık, geçmişimizde var olan 18 yıllık CNC üretme birikimimize rağmen, piyasaya çıkarmadan önce makineyi çok ciddi ar-ge sürecinden geçirdik. Diğer firmalar, kesim hassasiyetini yakalamak, rezonansı sönümlemek için makineyi ağırlaştırıyorlar. Sonuçta başka markaların beş-altı ton malzemeyle yakaladığı başarıyı biz iki tonluk malzemeyle yakalayabiliyoruz. Çünkü gövde, şase konstrüksiyon tasarımımızda çok farklılıklar var. Bunları, dünyanın en büyükleri olarak gösterilen firmaların makinelerinin şaselerinde bile göremiyorsunuz. Bunun anlamı, makinelerimiz bu haliyle rakiplerine kafa tutarken, rakiplerinin tonajına getirildiğinde onlardan çok daha mükemmel kesim kabiliyetine ulaşacak demektir. Bütün bu anlattıklarım inovasyona dahil olan süreçlerin neticesinde ortaya çıkıyor. Çağa ayak uydurmak gerekiyor ve inovasyon kabiliyetinin gelenekle ve süreklilikle de bağlı olduğuna inanıyoruz.
 
KOMİD (Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçılar Derneği) üyesi olarak, dernek bağlamında okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
KOMİD çatısı altında olan firmalar bizi ziyaret ederlerse çok memnun oluruz. Onlar için de farklı, özel koşullar sağlayabileceğimizi düşünüyorum, lazer kesim üniteleriyle alakalı. Aynı zamanda bizim hedefimiz olan kesim sistemlerinde dünyada bir numara olma çabamızı bütün makinecilerde görmeyi arzu ediyorum. Türkiye’nin yerli ve milli makinecilerinin de KOMİD vasıtasıyla daha ileri noktalara gelmesini temenni ediyorum.
 

En çok okunan

İhracatçı Salgında Marka Oldu
İhracatçı Salgında Marka Oldu
Pandemi ihracatçıyı marka sahibi yaptı. İHKİB Başkanı Gültepe, pandeminin hazır giyim sektörüne sunduğu en büyük fırsatın markalaşmayı kolaylaştırması olduğunu belirterek, Çünkü artık e-ticaret sayesinde, mağazalara, AVM'lere o yüksek kiraları vermeden de marka yaratılabiliyor dedi.
Hyosung, Doğa Dostu İş birlikleri ve Ürünleri ile Yeniliklere Devam Ediyor
Hyosung, Doğa Dostu İş birlikleri ve Ürünleri ile Yeniliklere Devam Ediyor
Hyosung, Doğa Dostu İş birlikleri ve Ürünleri ile Yeniliklere Devam Ediyor
IGM 2022 Konfeksiyon Makineleri Sektörünün Buluşma Noktası Olacak!
IGM 2022 Konfeksiyon Makineleri Sektörünün Buluşma Noktası Olacak!
 8-11 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan IGM İstanbul Konfeksiyon Makine Yedek Parça ve Yan Sanayi Fuarı, konfeksiyon ve hazır giyim üretiminde kullanılan tüm teknolojileri, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde buluşturacak.
KOMİD İlk Dernek Organizasyonunu Gerçekleştirdi
KOMİD İlk Dernek Organizasyonunu Gerçekleştirdi
Konfeksiyon otomasyon makina ve sistemleri imalatı yapan Türk firmaları arasında, eşgüdüm ve güç birliği oluşturma hedefi ile kurulan KOMİD (Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Derneği) 3 Temmuz 2021 tarihinde tanışma etkinliği düzenledi.
Hyosung %100 Geri Dönüştürülmüş Creora® Regen Spandeks için Yeni Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Yayınladı
Hyosung %100 Geri Dönüştürülmüş Creora® Regen Spandeks için Yeni Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Yayınladı
Üçüncü taraflarca doğrulanmış çalışma, creora® regen spandeksin, işlenmemiş spandeks üretimine kıyasla CO2 emisyonlarını üçte iki oranında azalttığını gösteriyor.
Hyosung’un Sürdürebilir ve Performanslı Elyaf Çözümleri Mayo Markalarının İlgisini Çekti
Hyosung’un Sürdürebilir ve Performanslı Elyaf Çözümleri Mayo Markalarının İlgisini Çekti
Gezegenimizin geleceği göz önüne alındığında, tüketiciler giderek daha çevre bilincine sahip oluyorlar ve mayo markaları buna dikkate alıp harekete geçerek koleksiyonlarına daha fazla sürdürebilir çeşitler ekliyor.
O’Neill, Hyosung Mipan® Regen Naylonu ile Yapılmış Yeni Sürdürülebilir Mayo Koleksiyonunu Tanıttı
O’Neill, Hyosung Mipan® Regen Naylonu ile Yapılmış Yeni Sürdürülebilir Mayo Koleksiyonunu Tanıttı
O’Neill, okyanus girişimleri, tedarik zinciri ve sürdürülebilir Blue koleksiyonunu genişleterek yaşam alanlarımızı korumaya kendini adadı.
Sınırları Aşmak İsteyen Başarı
Sınırları Aşmak İsteyen Başarı
Seyhan Selçuk’un yıllardır giyim sektöründe edindiği tecrübe ve oluşturduğu marka değeri ile modada farklılık arayanlar Bad Bear’ın kapılarını aralamaya devam ediyor.
Yeni Bir Kesici, Yeni Bir Vizyon, Yeni bir marka, “FİSER” Filiz Makine’nin Yeni Lazer Kesim Teknolojisi Görücüye Çıkıyor!
Yeni Bir Kesici, Yeni Bir Vizyon, Yeni bir marka, “FİSER” Filiz Makine’nin Yeni Lazer Kesim Teknolojisi Görücüye Çıkıyor!
Filiz Makine, tekstil konfeksiyon sektörümüze kazandırdığı kesicilerine ek olarak “FİSER” markası altında metal kesim sektörüne de fiber lazer kesicileri ile pazardaki hakimiyetine güç katıyor.
“Avrupa’nın En Büyük Entegre Tesisine Sahibiz”
“Avrupa’nın En Büyük Entegre Tesisine Sahibiz”
Yerli üretimin en büyük desteğini yerli makina tedarikçileri sağlıyor. Dünya vitrinine sunduğumuz en kaliteli ürünlerimizi hazırlayan tekstil sektörünün en büyük destekçisi de, yatırımını insana ve gelişen teknolojiye yapan firmalarımız oluyor.