Tekstilcilerin Hedefi, Fransa’ya 1 Milyar Dolarlık Hazır Giyim İhracatı

> Tekstilcilerin Hedefi, Fransa’ya 1 Milyar Dolarlık Hazır Giyim İhracatı

Tekstilcilerin Hedefi, Fransa’ya 1 Milyar Dolarlık Hazır Giyim İhracatı

Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı’na katlan tekstil sanayii sektörü, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat pastasını kapmak için çalışacak.

Türkiye’ye yıllık 18 milyar dolara yaklaşan döviz kazandıran Türkiye tekstil sanayii, Premiere Vision (PV) Manufacturing Paris Fuarı’na 28 firma ile çıkarma yaptı. Geçen yıl Fransa’ya 874 milyon dolarlık ihracat yapan sektör, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. 11-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek fuara Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (EHKİB) Milli Katılım Organizasyonu ile 15’i İzmir’den, 13’ü İstanbul’dan 28 firma katıldı.

EHKİB üyelerinin Fransa’ya ihracatı 37 milyon dolar Türk moda endüstrisi olarak, tasarımlarını kendilerinin hazırladığı 2021 ilkbahar-yaz sezonu koleksiyonlarını Fransa ve dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçıların beğenisine sunaduklarını belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Burak Sertbaş, PV’ye

10’uncu kez Milli Katılım Organizasyonu yaptıklarını dile getirdi. Fuarın her yıl şubat ve eylül aylarında iki kez düzenlediği bilgisini veren Sertbaş, “Fransa yıllık 27 milyar dolara ulaşan konfeksiyon ürünleri ithalatıyla bizim için önemli ve büyük bir pazar. Türk konfeksiyon sektörü olarak Fransa’nın; Çin, Bangladeş ve İtalya’nın ardından dördüncü büyük tedarikçisiyiz. Türkiye’den 2019 yılında 874 milyon dolarlık konfeksiyon ürünleri ihracatı gerçekleştirdik. EHKİB üyelerinin Fransa’ya ihracatı ise; yüzde 6’lık artışla 37 milyon dolara ulaştı. Hedefimiz Türkiye geneli ihracat rakamımızı 1 milyar dolar barajının üzerine taşımak” diye konuştu. Söz konusu fuar iplik, kumaş, deri, hazır giyim, aksesuar, tasarım sektörlerini bir araya getiriyor. 30 ülkeden yaklaşık 2 binin üzerinde katılımcının geldiği fuara, yüzde 74’ü uluslararası alıcı olmak üzere yaklaşık 120 ülkeden 56 bin profesyonel ziyaretçinin katılımı gerçekleşti.